Spirála - co se vám vybaví? Tepelné čerpadlo?

Spirála - co se vám vybaví? Tepelné čerpadlo?

3. 1. 2013, 13:42

Co se vám vybavuje pod pojmem spirála? Něco zakrouceného, svinutého, zatočeného. Milovníkům kultury možná jedno z pražských divadel. Starší generaci - nebo raději těm takzvaně zralejším z nás - určitě ponorný vařič vody.

Tepelná čerpadla spirála

Ano, ponorný ohřívač vody neboli spirála. Pro ty mladší - méně zralé - o co vlastně šlo? Kovová spirála připojená pomocí kabelu do elektřiny se zahřívala a po ponoření do nádoby s vodou předávala toto teplo vodě až do chvíle, kdy voda dosáhla bodu varu. Nezbytná pomůcka na internátech, vysokoškolských kolejích, výletech, dovolených, pod stanem - tedy v případě kempování v místě s elektřinou.

Co je to tedy tepelné čerpadlo?

Ohřívač vody nazývaný spirála byl dávno nahrazen varnými konvicemi. Ale slovo spirála se z oblasti související s teplem zdaleka nevytratilo. Jeden z typů tepelných čerpadel nese právě název spirála. A o co se vlastně jedná? Tepelná čerpadla, jak už pojmenování napovídá, dodávají podobně jako zmiňovaný ohříváček vody, teplo. Tentokrát ale ne jen hrnečku či kastrůlku s vodou, ale celé naší domácnosti. A odkud tepelná čerpadla toto teplo berou? Opět nám napoví jejich názvy: voda/voda, země/voda, vzduch/voda. Ano správně, z přírody.

Proč tepelné čerpadlo?

Tepelná čerpadla všech zmiňovaných druhů mají spoustu výhod. Především ušetří až 80% energie potřebné k vytopení vaší domácnosti. Tento fakt zaručuje velmi rychlou návratnost počáteční investice. Dále pak další finanční úspory a navíc nezávislost na stoupajících cenách za energie a teplo. Speciální dvoutarifní sazba za elektřinu se totiž vztahuje nejen na tepelné čerpadlo ale na všechny spotřebiče v domácnosti. Vedle nízké energetické náročnosti také využití přírodní energie minimalizuje zatěžování přírody. Exhalace vypouštěné do ovzduší jsou oproti tradičním způsobům vytápění naprosto minimální.

Může mít spirálu každý?

Je tento způsob vytápění dostupný pro každou domácnost? Samozřejmě. Díky tomu, že jak bylo zmíněno existuje několik typů tepelných čerpadel, určených tím, který z přírodních živlů je zdrojem tepla, může si tepelné čerpadlo pořídit opravdu každý. Není ani třeba bát se moderních technologií – ovládání je možná ještě jednodušší než u vzpomínaného ohříváčku vody. Dnes už spirálu můžeme zapnou dokonce pomocí mobilního telefonu a vrátit se tak ze zaměstnání či procházky do krásně vyhřátého domova.
Zobrazení: 128078 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Nejkomentovanější
Článek: I pro budovy škol platí: OZE uspoří náklady Počet komentářu: 27
Článek: Proč tepelná čerpadla Počet komentářu: 27
Článek: Tepelné čerpadlo – ekologické a ekonomické řešení vytápění Počet komentářu: 23
Článek: Využití solárních systémů Počet komentářu: 20
Článek: Princip fungování tepelného čerpadla Počet komentářu: 19
Poslední diskuze
Článek: I pro budovy škol platí: OZE uspoří náklady Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Využití solárních systémů Datum posledního komentáře: 6.4.2013
Článek: Proč tepelná čerpadla Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Princip fungování tepelného čerpadla Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Tepelné čerpadlo – ekologické a ekonomické řešení vytápění Datum posledního komentáře: 9.3.2012