Venkovní tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo – ekologické a ekonomické řešení vytápění

26. 9. 2012, 13:32

Dlouhá desetiletí jsme byli zvyklí na klasické způsoby vytápění našich domovů – tuhými palivy, plynem nebo elektrickou energií. Převratnou technologií se stal způsob vytápění a ohřevu vody pomocí tepelného čerpadla.

Voda, vzduch nebo země – možnosti na výběr

Systém moderních tepelných čerpadel využívá naakumulovanou tepelnou energii získanou z vody, vzduchu nebo ze země. Většina z nás se při první zmínce o takto získané energii domnívá, že se stali obětí špatného vtipu, ale ti, kteří zdánlivě nesmyslné teorii uvěřili, na tepelná čerpadla nedají dopustit.

Pochopit samotný systém principu práce tepelných čerpadel podmiňují školní znalosti základů fyzikálních pravidel, a i proto si jen řekněme, že získávání tepelné energie ze všech tří potencionálních zdrojů představuje poměrně vysoké vstupní a pořizovací náklady, které mnohé zájemce odradí od realizace instalace tepelného čerpadla.

Při poměrně jednoduchém propočtu si však každý snadno spočítá návratnost nákladů při přechodu z klasických způsobů vytápění a cena tepelného čerpadla se tak rázem jeví v novém světle. Pro kalkulaci výhodnosti instalace tepelného čerpadla existuje množství odkazů přímo na stránkách firem, zabývajících se prodejem a montáží tepelných čerpadel.

Průměrná návratnost pořizovacích nákladů u běžného rodinného domu by se dle většiny výrobců měla pohybovat v horizontu pěti let. K vyššímu zájmu o tepelná čerpadla mezi českými stavebníky a majiteli rodinných domů však bohužel nepřispěla zvýšená ekologická gramotnost obyvatelstva, ale vládní dotační program „Zelená úsporám“, který mimo jiné nabízel dotaci při využití tepelného čerpadla, což samozřejmě pořizovací náklady výrazně snížilo. Bohužel vláda zmíněný program dočasně pozastavila, takže i zájem o instalaci nových tepelných čerpadel klesl.

Zkušenosti majitelů již realizovaných instalací a reference o účinnosti tepelných čerpadel jsou naštěstí natolik výrazné a průkazné, že i bez vládních dotací budou tepelná čerpadla pokračovat ve své úspěšné cestě Českou republikou.

Zobrazení: 144705 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 23

Nejkomentovanější
Článek: I pro budovy škol platí: OZE uspoří náklady Počet komentářu: 27
Článek: Proč tepelná čerpadla Počet komentářu: 27
Článek: Tepelné čerpadlo – ekologické a ekonomické řešení vytápění Počet komentářu: 23
Článek: Využití solárních systémů Počet komentářu: 20
Článek: Princip fungování tepelného čerpadla Počet komentářu: 19
Poslední diskuze
Článek: I pro budovy škol platí: OZE uspoří náklady Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Využití solárních systémů Datum posledního komentáře: 6.4.2013
Článek: Proč tepelná čerpadla Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Princip fungování tepelného čerpadla Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Tepelné čerpadlo – ekologické a ekonomické řešení vytápění Datum posledního komentáře: 9.3.2012