Využití solárních systémů

Využití solárních systémů

8. 12. 2011, 13:33

Přemýšlíte nad využitím slunečního záření ve Vaší domácnosti? Pokud máte například rodinný domek a každý rok sledujete zvyšující se ceny energií, jistě Vás bude zajímat, že na těchto energiích se dá z dlouhodobého hlediska razantně ušetřit pomocí solárních systémů.

Využití tepelného čerpadla v domácnosti

Tepelné čerpadlo se například dá využít k ohřevu vody, ohřevu bazénu a nebo například k vytápění celého domu. Počáteční investice se rozhodně vyplatí.

Pojďme se nyní podívat na možnosti jak s pomocí solárních systémů vyhřívat právě výše zmíněné. Nejdříve si povězme něco o využití solárních systémů k ohřevu vody (TUV). Tato varianta je nejméně náročná a to jak po technické, tak finanční stránce.

K realizaci této varianty stačí tlakový zdroj a elektrická energie. Pro velikost zařízení je rozhodující počet obyvatel obývajících byt nebo dům. Kapacita ohřevu by se měla počítat s ohledem na spotřebu jedné osoby. Optimální je hodnota 50 litrů/den na osobu. Solární zařízení by ovšem nemělo mít menší kapacitu ohřevu než 200 litrů a to z důvodu návratnosti vložené investice. Nad tuto kapacitu se zaokrouhluje na stovky litrů nahoru. Tato kapacita plně pokryje potřeby čtyřčlenné rodiny. Tento solární systém se skládá z kolektorů, potrubí, regulační jednotky a nerezového vodního zásobníku. Zásobník je možné vybavit taktéž náhradním zdrojem krom primárního solárního systému. Tento solární komplet s ohřevem 200 litrů včetně instalace vyjde zhruba na 95.00Kč,– v závislosti na firmě která materiál dodá a instalaci provede.


Další možností je celkový ohřev topení. Tato varianta je technicky i finančně mnohem náročnější a proto je její realizaci nutno zvažovat u novostaveb nebo kompletních rekonstrukcí. K ohřevu se používá tepelné čerpadlo. Tento solární systém je v rámci jeho plné účinnosti výhodné zkomletovat s plošným zateplením včetně oken a dveří a minimalizovat tak energetickou náročnost. Tento topný systém musí být naddimenzovaný na teplotní spád 55 – 45 stupňů Celsia. Výhodnější než jedné je instalace několika akumulačních nádrží aby bylo možno vytápět minimálně v rozsahu deseti hodin. V letní sezóně je možné díky energetickým přebytkům z tepelného čerpadla a menší potřebě vytápění například naakumulovanou energii využít pro ohřev vody či vytápění bazénu. Tato varianta jak už bylo uvedeno je finančně náročná na pořízení ale s ohledem na možné vytápění nejen celého objektu – zimní měsíce ale i ohřev vody a popřípadě bazénu – především letní měsíce,se vložená investice navrátí. Cena solárního systému na ohřev vytápění se pohybuje v řádech stovek tisíc korun. Převážně však nepřesáhne částku 350.000Kč,– včetně montáže.

Zobrazení: 137196 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 20

Nejkomentovanější
Článek: I pro budovy škol platí: OZE uspoří náklady Počet komentářu: 27
Článek: Proč tepelná čerpadla Počet komentářu: 27
Článek: Tepelné čerpadlo – ekologické a ekonomické řešení vytápění Počet komentářu: 23
Článek: Využití solárních systémů Počet komentářu: 20
Článek: Princip fungování tepelného čerpadla Počet komentářu: 19
Poslední diskuze
Článek: I pro budovy škol platí: OZE uspoří náklady Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Využití solárních systémů Datum posledního komentáře: 6.4.2013
Článek: Proč tepelná čerpadla Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Princip fungování tepelného čerpadla Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Tepelné čerpadlo – ekologické a ekonomické řešení vytápění Datum posledního komentáře: 9.3.2012